Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Vietnam Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Vietnam Kahvesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir

admin admin - - 4 dk okuma süresi
58 0

Vietnam, dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisidir. Genellikle küçük ekili alanlarda robusta üretilmektedir. Vietnam kahvesi genellikle harmanlamada kullanılmaktadır. Yılda yaklaşık olarak 2 milyon ton kahve üretimi yapmaktadır. Vietnam kahvesini daha iyi anlayabilmek için öncelikle Vietnam’ın coğrafi konumunu ve iklimini bilmek gerekmektedir. Dünyada ikinci kahve üreticisi ve ihracatçısı olan Vietnam Robusta üretiminde ve ihracatında birinci sıradadır.

Vietnam Hakkında

Vietnam, Güneydoğu Asya’da Çinhindi Yarımadası’nın doğu kısmında yer almaktadır. Kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ve Laos yer almaktadır. Genellikle dağlık bir ülke olan Vietnam’ın en alçak noktaları Mekong ve Song-Koi deltalarıdır. Mekong Deltası ülkenin güneyinde yer almaktadır. Doğusunda ise kıyı ovaları bulunmaktadır. Kalan toprakları ise büyük oranda ormanlık ve dağlıktır.

Vietnam nüfusunun büyük bir bölümü nehir deltalarında yaşamaktadır. Ülke tropikal bir iklime sahiptir. Ülkede yaz aylarında muson yağmurları görülmektedir. En önemli kentleri Ho Şi Mingh, Hanoi ve Haifong kentleridir. Ülkenin başlıca tarım kaynakları pirinç, mısır, çay, kocadarı, hindistancevizi, biber ve kahvedir.

Nüfusun yüzde 75’inden fazlası tarım, balıkçılık ve ormancılık ile ilgilenmektedir. Ülkenin ana tarım kaynakları pirinç ve kahvedir. Kahve üretimi ve ihracatında dünyanın ikinci en büyük ülkesi olsa da hızlı bir şekilde birinci sıraya geçmeyi amaçlamaktadırlar.

Kahve Vietnam’a 1850’lili yıllarda Fransız misyonerler tarafından Tonkin civarına getirilmiştir. Bourbon Adası’ndan getirdikleri Arabica ağaçlarını Tonkin civarına ekmeye başlamışlardır. Vietnam kahvenin önemini anladıktan sonra kahve üretimine ağırlık vermiştir. Bunun sonucu ise kahve endüstrisi hızlı bir şekilde ilerleyerek Vietnam’ı kahve üretiminde dünyanın en büyük ikinci ülkesi yapmıştır.

Son Yıllarda Vietnam Kahve Üretimi

Vietnam’da kahve 1850’li yıllardan beri yetiştirilse de değeri 1980’li yıllarda anlaşılmaya başlanmıştır. Bu yıllardan beri kahve üretim alanlarını geliştirmeyi amaçlamaktadırlar. Bunun için işgücü yeniden yapılandırılmış ve yabancı sermayeden yardım alınmıştır. Ülkede ağırlıklı olarak Robusta fasulyesi yetiştirilmektedir.

1970’li yıllara kadar kahve çoğunlukla büyük tarım alanlarında yetiştirilmekteydi. Ancak 1980’li yıllardan sonra Sovyetler ve Avrupa’dan sağlanan maddi destek ile küçük tarım arazileri kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde Vietnam kahve üretim alanları 1 veya 2 hektarlık alanlardan oluşmaktadır. Genellikle aileler tarafından yetiştirilmektedir. VINACAFE adı verilen kahve ajansı tarafından denetlenmektedirler. Ülkede yaklaşık 500 bin kahve üreticisi ve yaklaşık 600 bin hektarlık kahve tarım alanı bulunmaktadır.

Dak Lak, Lam Dong, Dong NAy, Gialai Kontum gibi kentlerde ağırlık olarak Robusta üretilmektedir. Lanson, Sonla, Coaban, Hoabinh, Laichan gibi kentlerde ise Arabica fasulyesi yetiştirilmektedir. Vietnam’da üretilen kahvenin yüzde 90’a yakını Robustadır. Ancak günümüzde hükümet tarafından Arabica üretimi için büyük destekler eriliyor. Vietnam kahvesi ülke ihracat değerinin yaklaşık olarak yüzde 6-12’sini oluşturmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir