Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Süvari Kahve Nedir?

Süvari Kahve Nedir?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
72 0

Süvari kahve sunumu ve içimi ile farklılık yaratan bir kahvedir. Peki süvari kahvesi nedir? Aşağıda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Sunumu ile oldukça farklılık çeken süvari kahvesi genellikle Ege’de ve Akdeniz’de

Süvari kahvesi yapımı ile Türk kahvesi ile hemen hemen aynıdır. Farklı olarak sunumunda ince belli cam bardak kullanılmaktadır. Ayrıca Türk kahvesine göre daha az köpüğü vardır.

Bu kahve Ege’de süvari olarak, Akdeniz’de ise Tarsuzi olarak bilinmektedir. Akdeniz’de Tarzuzi olarak bilinen bu kahvenin genel olarak Tarsus’tan geldiği düşünülmektedir. Ancak kaynaklarda böyle bir bilgi bulunmamaktadır. Bu kahve Osmanlı döneminde kişiye özel anlamı taşıyan Tarz-ı Hususi adı ile bilinmekteydi. Daha sonralar Tarsuzi ismini almış ve zamanla Tarsus ismine dönüşmüştür.

Bu kahveyi Ege’de efeler tarafından içilirmiş. Efelerin fincandaki kahvelerin çabuk bitmesinden dolayı cam bardakta içtiği düşünülmektedir. Standart süvari kahve Türk kahvesine göre daha köpüksüzdür.

Antakya Süvari Kahve Nedir?

Süvari kahvesinin bir de Antakya’da yapılanı vardır. Antakya’da kahve genellikle köpüksüz içilmektedir. Bunun nedeni Antakya’da kahvenin daha acı tercih edilmesidir. Kahvenin daha acı olması için ise ısıya daha fazla maruz kalması gerekmektedir. Neredeyse hiç köpük bulunmamaktadır.

Antakya’da bulunan Affan Kahvesi’nin internet sitesinde süvari kahvesinin hikayesi anlatılmaktadır. 1970’li yıllarda Bülent Ecevit, Türkiye’de kahve satışını yasaklatmıştır. O dönem kahvehanelerde kahve baskını çok sık yapılmıştır. O dönem Affan Kahvesi’nin sahibi Züheyr Sahilli kahveyi ufak poşetlerde önlüğün cebinde saklamıştır. Bu dönem ayrıca kahvehanelerde fincan kullanılması da yasaktı. Kahve bu nedenle cam çay bardaklarında verilmektedir. Baskın anında ise müşteriler kahveyi evlerinden getirdiğini söylemektedir. Müşteriler bunun sonucunda cam bardaktan daha fazla zevk almaya başlamıştır. Bu dönemden beri kahve cam bardakta sunulmaktadır.

Süvari kahvesi yapımı

Süvari kahvesinin yapımı için gerekli olan malzemeler soğuk su, Türk kahvesi ve isteğe göre şekerdir. Ayrıca bir cezve ve ince belli cam bardağa ihtiyacınız vardır.

  • Kahve, su ve isteğe bağlı olarak şekeri bir cezvede karıştırın.
  • Cezveyi ocağa alın ve orta ateşte pişirin.
  • Kahve köpürene kadar karıştırılmalıdır. Köpürmeye başlayınca karıştırmayı bırakın.
  • Kahvenin Türk kahvesinden daha uzun süre pişmesi gerektiği için kaynamaya başladıktan bir miktar daha sonra ocakta tutun. Daha fazla kaynattığınız zaman ise Antakya Süvari kahve yapmış olursunuz.
  • Ardından kahveyi ince belli çay bardağında servis edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir