Kahve Salonu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?

Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
27 0

Birçoğumuzun severek tükettiği kahvelerin büyük bir bölümü espresso bazlı kahvelerdir. Espreesodan türeyen bu kahveler içine çeşitli eklemeler yapılarak elde edilmektedir. Bu kahvelerin ortaya çıkması için kahveleri doğru kıvamda tutturmak ve doğru eklemeleri yapmak gerekmektedir. Espresso bazlı kahveler aşağıda verilmiştir.

Espresso, İtalya’da ortaya çıkmış olan ve basınç gücünden yararlanılarak yapılmaktadır. Sert ve yoğun bir tadı bulunmaktadır. Bu sert ve yoğun tadı sevmeyen kişiler, espressonun üzerine ekleme yaparak kendi damak tadına göre hazırlamaya başlamıştır. Bunun sonuncunda birçok kahve ortaya çıkmıştır.

Americano

Americano, espresso üzerine sıcak su eklenmesi sonucunda oluşturulmuştur. Ortaya çıkışı ise II. Dünya Savaşı sırasına dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikalı askerler espressonun tadını beğenmeyip çok acı bulmuştur. Bunun üzerine espressonun tadını seyreltmek istemiştir. Zamanla buna süt ve çeşitli tatlandırıcılar eklenerek farklı türleri ortaya çıkmıştır.

Americano’nun dünya genelinde kabul görülen ölçüsü 170-180 ml fincanlarda servis edilmesidir. Fincanın 3’te 2’si sıcak su olmakta ve bir shot espresso eklenmektedir. En önemli püf noktası kahvenin suya eklenmesidir.

Cappuccino

Cappuccino ismi İtalya’da Capuchin ismi verilen rahiplerden gelmektedir. Bir shot espressoya süt eklenerek yapılmaktadır. Cappucino köpüklü bie espresso bazlı kahvedir. Sütten elde edilen köpük kullanılmaktadır. Cappuccinoda köpüğün bardağın seviyesini geçmemesi önerilmektedir.

Cappuccino’nun daha lezzetli olması için espresso harmanının kaliteli olması gerekmektedir. Yapımında yapılı bir süt kullanılması önerilmektedir. Yaklaşık olarak 150-170 ml fincanlarda yapılması önerilmektedir. Fincanın 4’te 1’i espresso, 4’te 3’ü ise süt ve köpükten oluşmalıdır.

Latte

Espresso bazlı kahveler içerisinde en meşhuru lattedir. Bunun nedeni sosyal medyada çok yer verilmesidir. Üzerine yapılan süslemeler ile tüketicilerin dikkatini çekmektedir. Latte, cappuccinoya benzerlik göstermektedir. Lattenin orijinalinde süt köpüğü bulunmamaktadır. Lattede köpük bulunması hatalı bir latte yapımı olduğunu göstermektedir.

Latte için en uygun fincan 150-170 ml boyutunda olmasıdır. Bir shot espresso üzerine sütün eklenmesi ile yapılmaktadır.

Mocha

Mocha, ismini Yemen’de bulunan Moka limanından almaktadır. Latteye eritilen çikolatanın eklenmesi ile yapılmaktadır. Fincanın 3’te biri bitter çikolata, kalan bölümü ise espresso, süt ve köpükten oluşmaktadır. Orijinal tarifi bu olsa da sütlü çikolata ve beyaz çikolata ile de yapılabilmektedir.

Latte Macchiato

Yapımında 200-220 ml boyutunda cam bardaklar kullanılmaktadır. Latteye oranla daha çok süt içermektedir. Üç katmandan oluşmaktadır. Bunlar; süt, süt köpüğü ve kahvedir. Lezzetinden çok sunumuna önem verilmektedir. Double shot espresso kahve kullanılmaktadır. İçerisine çeşitli şuruplar eklenerek renklendirilebilir.

Ristretto

Espresso’nun daha az su ile hazırlanması ile yapılan sert bir kahvedir. Kahve aynı gramajdadır ancak su daha az eklenmektedir. Bu nedenle espressodan daha sert bir kahvedir. Yoğun ve yüksek kafein içeren bir kahve türüdür. Uyanık kalması gereken kişiler ya da sert kahve seven kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Affogato

Affogato, yaz aylarında daha çok kullanılan, kimileri tarafından tatlı kimiler tarafından kahve olarak tanımlansa da bir kahve türüdür. Bir top vanilyalı dondurma üzerine bir shot espresso eklenmesi ile yapılmaktadır. Bardak ve küçük bir kaşık ile tüketilmektedir. Önce dondurma yenmeli ve ardından kahve içilmelidir.

Flat White

Flat White, ilk olarak Avustralya’da yapılmıştır. kahvenin aromasının yoğun bir şekilde hissedilmesi için yapılan bir kahvedir. 170-180 ml fincanda yapılmaktadır. Double shot espresso kullanılmaktadır. Krema tabakası incedir.

Cordato

Süt ve espresso karışımından oluşmaktadır. İçerisinde bulunan espresso ve sütün miktarı eşittir. Tadı latte ve cappucinoya göre daha yoğundur. Ortalama olarak 120 ml cam bardakta sunulmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.